Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Podstawowe narzędzia do obróbki skóry. Przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Jakie narzędzia do obróbki skóry wybrać na samym początku pracy? W co musi zaopatrzyć się kaletnik? Jakie sprzęty są wykorzystywane do pracy ze skórą. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze narzędzia służące do obróbki skóry. Jest ich więcej, niż można się spodziewać. 

Podstawowe narzędzia do obróbki skóry - w co warto zainwestować?

Skiver 

W skład klasycznego zestawu do obróbki skóry zawsze wschodzi skiver. Podobnie jak french skiver czy belever służy do fazowania skóry, a więc skrawania jej krawędzi. Z pozoru jest to czynność niezbyt istotna, ale w przypadku mniejszych elementów dbałość o każdy szczegół ma ogromne znaczenie. Skiver najlepiej jest wykorzystywać na skórze delikatnie zwilżonej. 

Groover

Jednym z podstawowych narzędzi rymarskich jest również groover. Służy do wycinania rowków pod szwy w brzegach skóry. Wykonane w ten sposób szwy są estetyczne, a nici się nie przecierają. 

Wybijaki

Podstawowe narzędzia do obróbki skóry to również wybijaki pod szwy służące do tworzenia równych nacięć pod nici. Warto też wspomnieć o nożu japońskim, który nadaje się także do obróbki drewna. Pozwala na cieniowanie i cięcie skóry przy rogach. Sprawdza się przy tworzeniu ewentualnych zdobień. 

Keen edge belever

Podobne zastosowanie do skivera ma keen edge belever. Jest to narzędzie o nieco mniejszej powierzchni skrawania. Dlatego dobrze sprawdza się przy pracach precyzyjnych. Za sprawą delikatnego zakrzywienia przy końcu ostrza jest niezwykle dokładny. Dodatkowo nie wymaga wymiany ostrzy, co jest jego sporym atutem. French skiver służy natomiast do wspomnianego już fazowania krawędzi i powierzchni skóry. W tym przypadku głębokość cięcia zależy od operatora narzędzia. 

Stemple

Inne narzędzia do obróbki skóry to specjalne stemple służące do tworzenia zdobień. Często mają formy liter i cyfr. Wood slicker służy z kolei do polerowania krawędzi skóry. To on sprawia, że są one zaokrąglone. 

Jakie jeszcze narzędzia do obróbki skóry są wykorzystywane przez specjalistów?

Dużą rolę odgrywają również narzędzia służące do montażu oczek, nap i nitów. Do wyboru są tutaj narzędzia ręczne pod młotek lub praska z odpowiednimi końcówkami w zestawie. W przypadku skóry na ogół wykorzystywane są nity dwustronne. 

W skład zestawu do obróbki skóry zawsze wchodzą szpatułki ścierne. To niewielkie drewienka obłożone papierem ściernym o odpowiedniej gradacji ścierniwa. Wykorzystywane są do polerowania skóry. Są potrzebne podczas przygotowywania jej do klejenia. Radełko pozwala natomiast na uzyskanie idealnego szwu. Jest to narzędzie do obróbki skóry bardzo proste w użyciu. Podobnie jest z wytłaczaczem linii. To akcesorium służące do wyznaczania linii pod szwy czy wzory na skórze. Składa się z dwóch łopatek i pokrętła do regulacji. 

Warto wspomnieć o dziurkaczach obrotowych pozwalających na robienie otworów pod oczka, zatrzaski i nity. Są one wykorzystywane przede wszystkim przy nieco cieńszej skórze. Podobne zastosowanie mają wycinaki i dziurkacze pod młotek. Także służą do robienia otworów, ale sprawdzają się również w przypadku skóry grubszej. 

Młotek do skóry to inaczej pobijak rymarski. To podstawowe narzędzie do obróbki skóry. Jego główka wykonana jest zazwyczaj z tworzywa, dlatego jest to sprzęt funkcjonalny i praktyczny. Nie niszczy innych narzędzi, co w przypadku młotków metalowych mogłoby być sporym problemem. 

Jakie narzędzia do obróbki skóry warto wybierać?

Trzeba zawsze sprawdzać materiał wykonania narzędzi do obróbki skóry. Muszą być one trwałe i solidne. W ten sposób można uniknąć ich łamania się i pękania. Tylko wysokiej jakości narzędzia będą służyć bezproblemowo przez długi czas i sprawdzą się przy pracy. 

Niestety w praktyce nie wszystkie narzędzia do obróbki skóry są odpowiednie dla profesjonalistów. Te wykonane ze słabych materiałów są mało wytrzymałe i sprawiają, że praca jest uciążliwa. W tym przypadku trzeba być wymagającym i stawiać na najwyższą jakość.

Waluty

Infolinia:

576100808

do góry
Szewska 1, 20-086 Lublin
Tel : 513 190 548, Email : [email protected]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl